Hakkımızda

Yalıkavak Biriç İhtisas Spor Kulübü 2006 Yılında Bodrum’da kurulmuş’tur. Briç sevenleri ve briç sporuna yeni başlamak isteyen oyuncuları bir araya getirerek bölgesel ve ulusal briç turnuvalarında yer almaktadır.

Vücudunuzun sağlığı için spor yapmanız gerektiğini biliyorsunuz. Ya zihninizin sağlığı için briç oynamanız gerektiğini biliyor musunuz?

Düşünün, günde 300-500 metre yürüyen biri, bir 10.000 metreci ya da maratoncu atlet ile yarışabilir mi? Yarışı bitirmesini bile beklemeyiz. Diyelim ki, yarışı bitirdi. Sonuç ne olur?

Briç oynayan biri ile oynamayan biri arasındaki herhangi bir konuda zihinsel yarışmanın sonucu da, aynı atlet ile normal insan arasındaki yarışın sonucu gibi olur. Briçci, aynı anda bir çok yönüyle bir çok konuyu, düşünce tembelliği yapmaksızın düşünüp sonuçlandırabilir.

Sadece bu da değil, briç, zihni hareketli tutarak zihinsel rahatsızlıkların oluşumunu önler. ABD California Üniversitesi’nin, bir dizi denek üzerinde uyguladığı grup çalışmaları sonucunda yayınlanan raporda, bricin, Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıklara karşı bir çare olduğu belirtiliyor. Briç bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Oynarken oynadığınız eli düşünerken, zihninizdeki güncel problemleri unutur ve stresin etkisini azaltabilirsiniz.